ד"ר גיל סלוצקי
Search
Close this search box.

דלקות חניכיים: התמודדות, מניעה וטיפול

תוכן עניינים

דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) נחשבת למחלת החניכיים הנפוצה ביותר, העלולה להופיע בכל גיל. הזנחה של מחלת החניכיים עלולה להוביל להחמרתה ולהפיכתה למחלת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס). במצבים מסוג זה מדובר על נזק למנגנוני האחיזה של השן, דבר שעלול להוביל לנסיגת חניכיים, מראה של שיניים ארוכות ולא אסתטיות ואף איבוד השיניים. לכן חשוב להכיר את כל הגורמים להיווצרות של דלקות חניכיים ולהימנע מהם ככל הניתן.

דלקת חניכיים

האם דלקות חניכיים הן נפוצות?

דלקות חניכיים נחשבות למחלות חניכיים נפוצות יחסית, הפוגעות ברקמת החניכיים ובתמיכת העצם של השיניים. הזנחת מצב החניכיים תוביל בסופו של דבר לפגיעה ביציבות השיניים, דבר שיתבטא בשיניים פחות יציבות, המאבדות מהאחיזה שלהן בלסת ובסופו של דבר עלולות להוביל למצב של איבוד השיניים. הטיפול היעיל ביותר בדלקות חניכיים הוא מניעה, מאחר ובאמצעות הקפדה על היגיינת הפה, שימוש בחוט דנטלי וצחצוח נכון ומדויק של השיניים, ניתן להסיר את רובד החיידקים הנצמד לשן ולמנוע מראש את התפתחות דלקת החניכיים.

דלקת חניכיים תסמינים

תסמיני הדלקת כוללים דימום בזמן צחצוח, חניכיים אדומות ונפוחות, ריח רע מהפה ועם הזמן וההזנחה, עלולים להגיע למצב של שיניים לא יציבות ואף איבוד השיניים. לכן חשוב להקפיד על היגיינת הפה ולהגיע לבדיקות תקופתיות וניקוי אבן אצל רופא השיניים, על מנת לאבחן בזמן דלקות חניכיים והתפתחות של כיסי חניכיים או נסיגת חניכיים.

כיצד נוצרת דלקת חניכיים

קודם כל, חשוב להבין כי דלקות חניכיים נוצרות כתוצאה מפעילות של רובד החיידקים הצמוד לשיניים. באמצעות הקפדה על צחצוח שיניים נכון, ניתן להסיר את החיידקים ולמנוע את התפתחות הדלקת. אך חשוב להדגיש כי הצחצוח חייב להיות מדויק ועדין, מאחר וצחצוח אגרסיבי עלול להיות לא יעיל במניעת הדלקת ואף להוביל לנסיגת חניכיים, כתוצאה מהפגיעה ברקמת החניכיים. מי שאינו מקפיד על צחצוח שיניים והיגיינת הפה, עלול לסבול מדלקת חניכיים קלה, שנוטה להחמיר ללא טיפול מתאים. דלקת החניכיים מתבטאת בדימום, נפיחות, אדמומיות וכאב. בהמשך, נוצרת נסיגת חניכיים, החושפת את שורשי השיניים ומובילה בין היתר למראה לא אסתטי של שיניים ארוכות. כמו כן, הדבר גורם לאיבוד האחיזה של השיניים ועם הזמן לאיבוד השיניים עצמן. מחלת חניכיים נפוצה במיוחד מעל גיל 35, אך גם צעירים רבים סובלים מדלקות חניכיים, שעלולות להחמיר ולגרום להיווצרות של כיסים דלקתיים. לכן חשוב להקפיד על צחצוח נכון של השיניים וביקור קבוע אצל רופא השיניים והשיננית, על מנת לטפל בדלקות החניכיים בזמן ואף למנוע את היווצרותן.

מה חשוב לדעת לגבי היווצרות של דלקת חניכיים?

רוב האנשים יסבלו במהלך חייהם מדלקת חניכיים ברמה מסוימת, מאחר ומדובר על אחת המחלות הנפוצות ביותר. הרוב יסבלו מדלקת חניכיים קלה, אך בחלק מהמקרים הדלקת עלולה להחמיר ולגרום לנזק בלתי הפיך. לכן חשוב להכיר את כל הגורמים לדלקת חניכיים ואת הנורות האדומות, שאמורות להפנות אתכם לתור הקרוב ביותר לרופא שמתמחה בתחום. כדאי לזכור כי הדרך היעילה ביותר למנוע דלקת חניכיים, היא להקפיד על צחצוח נכון של השיניים ולשמור על היגיינת הפה. מומלץ להשתמש בחוט דנטלי ומי פה, על מנת להסיר את רובד החיידקים שצמוד לשיניים והוא הגורם להיווצרות דלקת החניכיים. לכן יש צורך לבקר קבוע אצל רופא השיניים והשיננית, על מנת לעקוב אחר המצב ולהקפיד על הסרת רובד החיידקים(הפלאק) והאבנית בצורה מקצועית. מעבר לכך, רופא השיניים יספק לכם הדרכה לגבי צחצוח נכון של השיניים, מאחר וצחצוח אגרסיבי עלול להיות לא יעיל במניעת דלת חניכיים ואף לגרום לנסיגת חניכיים.

דלקת חניכיים – כל הנקודות שחשוב לדעת בנושא

השכיחות של דלקות חניכיים (ג'ינג'יביטיס) גבוהה בכל הגילאים אך ככל שמתבגרים כך עולה הסיכון שתתפתח גם מחלת חניכיים יותר מתקדמת (פריודונטיטיס). כמו כן, ישנם גורמים נוספים שמגבירים את הסיכון להופעת הדלקת, כגון לחץ נפשי, הריון, עישון ואי שמירה על היגיינת הפה. בנוסף, חלק מהמחלות והתרופות מגבירות את הסיכון לפתח דלקת חניכיים, כגון סכרת, תרופות להורדת לחץ דם ועוד. מחלת חניכיים (פריודונטיטיס) אינה שכיחה בילדים, אך במידה והיא מופיעה, ייתכן כי מדובר על תסמין של מחלה כרונית, כגון בעיות בתפקוד כדוריות הדם הלבנות. 

דלקות חניכיים טיפול

טיפול מקצועי בדלקות חניכיים מצריך התערבות של רופא שיניים שמתמחה בתחום, מאחר ולא כל רופאי השיניים מכירים את כל הניואנסים וכל דרכי הטיפול המתקדמות ביותר, לצורך טיפול יעיל ומהיר בדלקות חניכיים. רק מומחה לפריודונטיה יוכל להציע לכם תכנית טיפול מותאמת אישית, שתבטיח לכם טיפול יעיל במצב. הטיפולים הפשוטים יותר כוללים הסרת אבנית או "ניקוי עמוק", שנועד לטפל בכיסים הדלקתיים שנוצרים בחניכיים, כתוצאה מהזנחת הדלקת. בחלק מהמקרים יהיה צורך ליטול אנטיביוטיקה. הטיפול נועד לסלק את רובד החיידקים ולאפשר היצמדות מחודשת של החניכיים לשיניים. במקרים חמורים יותר, בהם הניקוי העמוק והאנטיביוטיקה אינם עוזרים, יהיה צורך בהליך כירורגי. הליך זה כולל טיפול לצמצום כיסים, באמצעות הסרת הרקמה הרכה סביב השיניים, במטרה לצמצם את עומק הכיסים. אופציה אחרת היא ניתוח חניכיים רגנרטיבי, הכולל הסרת הרקמה הדלקתית, ניקוי פני השטח של שורש השן ועידוד בניית רקמות חדשות, לצורך שיפור התאחיזה של השן.

טיפול בדלקת חניכיים - כיצד לטפל נכון?

אין שום פתרון קסם לדלקות חניכיים, מאחר והפתרון היעיל ביותר הוא לשמור על היגיינת הפה, להימנע מהצטברות של שאריות מזון בין השיניים וכמובן הקפדה על צחצוח מדויק ונכון של השיניים, לצד ביקורים קבועים אצל השיננית.

מי שסובל מדלקת חניכיים קלה, יכול להיעזר בשיטות סבתא שונות, לצורך הקלה על הבעיה. בחלק מהמקרים מספיק לגרגר מי מלח, על מנת להיפטר מהדלקת. אך במקרים קשים יותר, בהם מדובר על דלקת חוזרת, מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים המתמחה בתחום.

רופא המתמחה במחלות חניכיים יוכל לספק לכם אבחון מדויק של מצב החניכיים, כולל רישום עומק כיסי החניכיים המצויים סביב השיניים ובדיקת ניידות השיניים. הבדיקות יספקו אבחון מדויק לגבי חומרת מחלת החניכיים ויאפשרו להתאים לכם את תוכנית הטיפול האידיאלית ביותר עבורכם.

ברוב הפעמים הטיפול הראשוני יכלול הסרה של כל רובד החיידקים והאבנית, שהצטברו מעל ומתחת לחניכיים. טיפול זה ידוע בתור הקצעת שורשים והוא נחשב לעמוק ויסודי יותר, מכל טיפול שגרתי אצל השיננית – זה יספק פתרון לדלקת חניכיים בדרך הטובה ביותר. 

עישון ודלקת חניכיים

חשוב להבין כי מעבר לטיפול המתאים אצל רופא שיניים המתמחה בתחום, יש צורך להקפיד על היגיינת הפה ולהימנע מגורמי סיכון שונים, העלולים להחמיר את מצב החניכיים. אנשים שנוטים לעשן, או לחילופין, סובלים מסכרת לא מאוזנת, עלולים לסבול מדלקות חניכיים כרוניות.

לכן חשוב להפסיק את העישון, לאזן את רמת הסוכר בדם וכמובן להקפיד על צחצוח נכון של השיניים, על מנת לטפל בדלקת החניכיים בצורה היסודית ביותר. מעבר לכך, בחלק מהמקרים יהיה צורך להשתמש באנטיביוטיקה ובתכשירים תרופתיים מקומיים, כדי לטפל בדלקת.

במקרים חמורים יותר, לא יהיה מנוס מהתערבות כירורגית, הכוללת ניתוח לצמצום כיסים וניתוח חניכיים רגנרטיבי. ניתוחים אלו מתבצעים רק במקרים חמורים, בהם שיטות הטיפול השמרניות אינן מספקות. תופעות הלוואי כוללות פגיעה אסתטית בנראות החניכיים, נסיגת חניכיים והגברת הרגישות לקור, כתוצאה מחשיפת שורשי השיניים.

דלקת חניכיים שלא עוברת

אנשים רבים סובלים מדלקות חניכיים, המתבטאות בדימום ורגישות של החניכיים בזמן צחצוח. ניתן לזרז את תהליך ההחלמה באמצעות שמירה על היגיינת הפה, שימוש בחוט דנטלי, הקפדה על צחצוח שיניים וביקור אצל השיננית. אך במקרה של דלקת חניכיים שלא עוברת, כדאי לפנות לרופא שיניים מקצועי ומנוסה, המתמחה במחלות חניכיים.

חשוב לא לזלזל ולא להזניח את המצב, מאחר ודלקות חניכיים כרוניות עלולות להוביל לנסיגת חניכיים ולפגיעה ביציבות השיניים.

דלקת חניכיים כרונית

קודם כל, חשוב להבדיל בין דלקת חניכיים רגילה (ג'ינגי'ביטיס), הנגרמת על ידי הצטברות של פלאק ואבנית בכיסי החניכיים, לבין מחלת חניכיים (פריודונטיטיס), המאופיינת בנזק שכבר נגרם למערכת התמיכה של השיניים.

במקרים של דלקת חניכיים ראשונית, ניתן למנוע את הנזק למערכת התמיכה של השיניים, באמצעות ניקוי מקצועי ומקיף של השיניים והסרת האבנית על ידי השיננית. אך במקרה של מחלת חניכיים, הטיפול נחשב למורכב ומסורבל יותר.

שוב להבין כי הזנחה של דלקת חניכיים תגרום להתפתחות של כיסי חניכיים, שיאפשרו לרובד החיידקים (הפלאק) והאבנית להגיע לאזור שמתחת לשולי החניכיים. ככל שהכיסים יעמיקו וכמות החיידקים תגדל, כך מערכת התמיכה של השיניים תיפגע והנזק יהיה משמעותי יותר.

במקרים קיצוניים השן מאבדת את התמיכה שלה, והדבר מתבטא באיבוד השן. מעבר לכך, חשוב לציין כי מחלת חניכיים מושפעת גם מגורמים נוספים, כגון נטייה גנטית, עישון, סתימות או כתרים לא מקצועיים, צחצוח שיניים אגרסיבי ועוד.

מהו הטיפול במקרים של דלקת חניכיים שלא עוברת?

דלקת חניכיים כרונית (מחלת חניכיים) מחייבת טיפול מורכב וארוך יותר, מאשר דלקת חניכיים רגילה. בעוד שבמקרים רגילים ניתן להסתפק בביקור שגרתי אצל השיננית ולהקפיד על שמירה על היגיינת הפה, במקרים של מחלת חניכיים יש צורך בבדיקת חניכיים מקיפה ע"י מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) שיאבחן את סוג וחומרת המחלה וייקבע תכנית טיפול.

  • שלב ראשון בטיפול יכלול לרוב טיפול חניכיים לא כירורגי המכונה "הקצעת שורשים". טיפול זה נועד לנקות באופן מעמיק ומקיף את הכיס הדלקתי סביב השן, על מנת למגר את החיידקים ולאפשר החלמה טובה יותר של החניכיים.
  • כ- 6-8 שבועות לאחר טיפול זה תבוצע בדיקה חוזרת והערכה מחדש של מצב החניכיים וייקבע האם יש צורך בטיפולים נוספים. בכל מקרה, בתום הטיפול יש להתמיד בהגעה לטיפול תחזוקתי קבוע אחת ל- 3 חודשים ולבדיקה שנתית אצל מומחה החניכיים.

מומלץ להגיע לרופא המתמחה בתחום, על מנת לאבחן את מצב החניכיים שלכם ולקבל תוכנית טיפול בהתאמה אישית. יש לזכור כי דלקת חניכיים כרונית מובילה לנסיגת עצם ולנסיגת הסיבים והרצועות סביב השן. כתוצאה מכך, השן מאבדת את מערכת התמיכה שלה ועלולה לסבול מחוסר יציבות.

טיפול בדלקת חניכיים במרפאתו של ד''ר גיל סלוצקי

אנו במרפאה של ד"ר סלוצקי נשמח לספק לכם את כל המידע והטיפול הנחוץ עבור דלקת חניכיים. ד"ר סלוצקי הינו מומחה לפריודונטיה ומשמש כחבר סגל בכיר במחלקה לפריודונטיה והשתלות דנטליות מבית הספר לרפואת שיניים באונ' ת"א ובעל וותק וניסיון של שנים בתחום. נשמח לייעץ ולספק לכם את הטיפול האפקטיבי ביותר. מומלץ להגיע לייעוץ ואבחון ראשוני, על מנת להתאים את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר עבורכם.

צרו קשר או חייגו למרפאה – 054-7643909

דלקות חניכיים: התמודדות, מניעה וטיפול

תפריט נגישות