ד"ר גיל סלוצקי

השתלת חניכיים

אחת השאלות השכיחות ביותר המופנות אל רופאי השיניים היא האם נסיגת חניכיים היא דבר מסוכן. בעוד ישנם אלו החוששים מהפגיעה החזותית הנובעת מהנסיגה המדוברת, ישנם אלו החוששים מאד לבריאות השן, ובצדק. במידה ואובחנתם כסובלים מנסיגת חניכיים, חשוב לטפל בנסיגה וכמה שיותר מהר.

ניתוח להשתלת חניכיים הוא השיטה הנפוצה כיום לטיפול בנסיגת חניכיים. מדובר בטיפול מומלץ לטיפול בבעיה קיימת, כמו פגיעה אסתטית או אובדן שיניים, אך הוא גם מהווה טיפול מנע. למעשה, השתלת חניכיים היא בעצם שם כולל למגוון פרוצדורות כירורגיות אסתטיות שנועדו לכסות שורשי שיניים שנחשפו שלא על רקע מחלת חניכיים.

השתלת חניכיים

ניתוח השתלת חניכיים - נסיגת חניכיים והטיפול בה

נסיגת חניכיים היא תהליך בו שולי החניכיים נסוגים, ובכך גורמים לחשיפת שורש השן לחלל הפה (מראה של שיניים ארוכות). נסיגת שיניים הינה תהליך שכיח בהתפתחות של מחלת חניכיים אך יכולה להתרחש כתוצאה מסיבות שונות.

הסיבות העיקריות לנסיגת חניכיים מלבד מחלת חניכיים הן: טראומה מכאנית (צחצוח שיניים אגרסיבי או פירסינג), טיפול אורתודונטי (יישור שיניים) וטיפולי שיניים כדוגמת כתרים או שחזורים (סתימות) אשר מגיעים עד שולי החניכיים.

האם ניתן להרגיש בנסיגת החניכיים? כיצד נדע כי אנו סובלים מתופעה זו? ובכן, לא פעם מי שסובל מנסיגת חניכיים כלל אינו מודע לכך. שלא כמו חור בשן שגורם לתחושת כאב, הנסיגה היא לרוב איטית ומתמשכת. רק בעיצומה של הנסיגה, או בסופה, יחוש המטופל רגישות יתרה בשן, כחלק מהליך הנסיגה. זה קורה משום שהשן נותרת חשופה בחלל הפה, ומזמנת דלקות, זיהומים ועוד. במידה ואתם חוששים כי אתם סובלים מנסיגת חניכיים, הסימפטום המובהק ביותר המאותת על הימצאות בעיה מופיע בדמות שפת חניכיים קצרה יותר וצוואר שן חשוף. בכל מקרה, כדאי לבדוק באופן מיידי את מצב הפה אצל רופא שיניים ובמידת הצורך לטפל בנסיגת החינכיים בהקדם, על מנת לעצור את התקדמות הנסיגה.

מהי השתלת חניכיים או ניתוח חניכיים אסתטי לכיסוי שורשים?

השתלת חניכיים היא פעולה כירורגית מקומית (ניתוח) בו מוסטת רקמת חניכיים שסביב השן בכיוון השורש החשוף לצורך כיסויו. ברוב המקרים משולבת רקמת חניכיים נוספת שנלקחת מאתר אחר (בדרך כלל מהחך) ומכאן השם השתלת חניכיים. הפעולה מבוצעת בהרדמה מקומית, כך שאינה כואבת ובסופה מבוצע שימוש בתפרים אשר נועדו לקבע את רקמת החניכיים המוסטת/מושתלת במקומה החדש.

קיימים גם תחליפי רקמת חניכיים אשר יכולים למנוע את הצורך בלקיחת רקמה מהחך או מאתר אחר בפה המטופל, אך בחלק מהמקרים יעילות חומרים אלו נמוכה משימוש בשתל חניכיים עצמי, שנלקח מהמטופל עצמו.

האם השתלת חניכיים היא פרוצדורה מוצלחת?

מטופלים רבים חוששים מביצוע ניתוח של השתלת חניכיים מפני שהם סבורים כי הוא מסוכן. יש מי שחושש מפגיעה ויזואלית, אסתטית ויש מי שחושש מבריאות השן, אך ניתן לומר כי מדובר בהליך שגרתי ובטיחותי, כל עוד הוא נעשה על ידי איש מקצוע, מומחה לטיפולי חניכיים.

הטיפול הכירורגי בנסיגת חניכיים הינו טיפול המצריך מיומנות ומקצועיות גבוהה ולכן מומלץ שיבוצע אך ורק בידי מומחה לטיפולי חניכיים (פריודונט) אשר הוכשר לכך. כיום ישנן טכניקות מיקרו-כירורגיות מתקדמות אשר יכולות לספק אחוזי הצלחה גבוהים. יש לקחת בחשבון כי במקרים רבים אין אפשרות להגיע לכיסוי של 100% מהשורש החשוף בגלל סיבות אנטומיות כמו מיקום השן בקשת ועוד.

השתלת חניכיים - החלמה

כמו בכל הליך כירורגי רפואי, גם בניתוח השתלת חניכיים ישנה תקופת החלמה, לצד תופעות לוואי, סיבוכים וסיכונים.

למטופל יש חלק בלתי נפרד בהחלמה מהירה ומוצלחת לאחר ניתוח השתלת חניכיים. לאחר סיום ההליך היו קשובים להמלצת הרופא המטפל והקפידו על ההנחיות שתקבלו ממנו. ודאו כי הרופא מעדכן אתכם בהמלצות בנוגע למזון שעליכם לצורך, לגבי צחצוח השיניים ובכלל, ומה עליכם לעשות. סביר שבימים הראשונים לאחר ההשתלה תחושו באי נוחות, ויתכן שתחושו בכאב בעת אכילה.

מהם הסיבוכים של השתלת חניכיים?

סיבוכים מידיים כוללים כאבים ונפיחות באזור הטיפול ולעיתים שטפי דם תת-עוריים ודימום מקומי.

סיבוכים מאוחרים כוללים כיסוי חלקי בלבד של השורש החשוף או אף נסיגה חוזרת במידה ולא טופלו הסיבות שגרמו לנסיגת החניכיים מלכתחילה.

לעיתים, לאחר ביצוע ניתוח השתלת חניכיים ינחה הרופא המטפל על נטילת תרופות משככות כאבים ולעתים גם אנטיביוטיקה בכדי להפחית סיכוי של דלקות, תלוי במקרה ותלוי במידת הכאב ואי הנוחות שחש המטופל.

מקרים לפני ואחרי

השתלות חניכיים
לפני הניתוח
ניתוח השתלת חניכיים
לאחר החלמה מהניתוח
השתלת חניכים לפני
לפני
השתלת חניכים אחרי
אחרי

תפריט נגישות