ד"ר גיל סלוצקי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הארכת כותרת

הארכת כותרת​

הארכת כותרת היא פעולה ניתוחית נפוצה בחלל הפה המבוצעת על ידי רופא שיניים המתמחה בטיפולי חניכיים. המטרה של ניתוח זה היא להאריך את כותרת השן. ישנן סיבות שונות המצריכות את הארכת כותרות השן, בין היתר, שברים בשורש השן או בכותרת, מחלת העששת ועוד. השימוש בהליך של הארכת כותרת מאפשר לשן להמשיך ולתפקד.

במקרים נוספים מבוצע הליך של הארכת כותרת מבחינה אסתטית, כאשר כותרת השן של המטופל נראית קצרה ופוגמת במראה הפה. ניתוח של הארכת כותרת מסיבה אסתטית מבוצע בדרך כלל באזור השיניים הקדמיות העליונות. התוויה נוספת היא מתאר החניכיים שאינו אחיד, אשר גורם לכל שן להראות באורך שונה.

ניתוח הארכת כותרת

הארכת כותרת היא פעולה כירורגית בחלל הפה, המבוצעת על יד פריודונט – מומחה לטיפולי חניכיים ומטרתה לחשוף חומר שן בריא הממוקם מתחת לחניכיים.

פעולה זו מבוצעת כאשר מסיבות שונות יש צורך לבצע כתר בשן מסוימת אך אין מספיק חומר שן בריא בכותרת השן לאחיזה של הכתר.

הפעולה מתבצעת תחת הרדמה מקומית בדומה לביצוע טיפול שורש או עקירה. במהלך הפעולה  הרופא מבצע הסרה של רצועת חניכיים דקה המכסה את שאריות הכותרת ההרוסה וכן מעט מהעצם המכסה את שורש השן. בסיום הפעולה החניכיים נתפרים כך שהחלק של השורש שנחשף נמצא מעל שולי החניכיים והופך לחלק מהכותרת וכך מתקבלת כותרת ארוכה יותר.

הארכת כותרת – החלמה

לאחר הניתוח חשוב להקפיד על הנחיות הרופא המטפל על מנת להגיע להחלמה מלאה. מיד לאחר תום הטיפול, יתכן והמטופל יחוש בנפיחות, אי נוחות ואף דימום קל. בנוסף, מטופלים עלולים לחוות רגישות זמנית בחניכיים ובשיניים, בעיקר לקור. לרוב, תופעות הלוואי של הטיפול, הכוללות כאב ונפיחות קלים, מופיעות בעיקר בימים הראשונים שלאחר הטיפול וסיבוכים ארוכי טווח הינם נדירים. 

ההליך ההחלמה צפוי להימשך מספר שבועות, במסגרתן יש למלא אחר הנחיות הרופא המטפל, להקפיד על היגיינת פה, צחצוח עדין ושימוש בחוט דנטלי אך לא באזור המנותח.  

הרופא המטפל יבצע מעקב אחר התקדמות הריפוי ויסיר תפרים במידת הצורך. לאחר מספר שבועות הרופא המשקם יתאים את הכתר הזמני למיקום החדש של שולי החניכיים.

ניתוח הארכת כותרת סיכונים

בניתוח הארכת כותרת, כמו בכל הליך כירורגי, ישנם סיכונים פוטנציאליים, ובין השאר חשש מפני זיהום או דלקת. מדובר בסיכונים די חריגים ושאינם שכיחים. הם מצריכים הקפדה על היגיינה וסטריליזציה מצדו של הצוות המטפל. במקרים מסוימים ייתכן דימום או נזק לשיניים סמוכות כתוצאה מההליך, ועל כן, ישנה חשיבות לפנייה לרופא מומחה למחלות חניכיים לביצוע הליך ניתוחי זה.

תפריט נגישות