ד"ר גיל סלוצקי

טיפולי חניכיים

טיפול חניכיים לא כירורגי

מחלות חניכיים הינן נפוצות ביותר באוכלוסייה ורבים מאיתנו יסבלו מהן במהלך חייהם, במידת חומרה משתנה. הדלקת בחניכיים גורמת לנפיחות בחניכיים מסביב לשן, והחניכיים משנים את צבעם מוורוד לאדום. סממנים נוספים לדלקת בחניכיים הם דימום וריח רע מהפה. במקרים רבים, ובמידה והדלקת אינה חמורה, ניתן לטפל בה באמצעות טיפול אצל השיננית להסרת אבנית והקפדה על היגיינת פה. אולם, בהיעדר טיפול מיידי, וללא שהאבנית הוסרה, הולכת ומחמירה הדלקת ועולה הצורך בניקוי עמוק יותר. טיפול זה נקרא "הקצעת שורשים" או "ניקוי עמוק".

מי זקוק לטיפול הקצעת שורשים?

טיפול חניכיים זה מתבצע לאחר בדיקת חניכיים הכוללת רישום של עומק כיסי החניכיים סביב השיניים, בדיקת ניידות של השיניים וצילומי רנטגן. לאחר הבדיקה נקבעת אבחנה של סוג וחומרת מחלת החניכיים ובהתאם מותאמת תכנית הטיפול.

מה בעצם ההבדל בין ניקוי שיניים להקצעת שורשים?

ניקוי חניכיים על ידי שיננית הוא הליך שבו נעשה ניקוי של אבנית באמצעות גירוד יסודי של השיניים אך הטיפול מתמקד במעטפת השן ולא חודר לעומק החניכיים. לעומת זאת, הטיפול של הקצעת שורשים הוא פולשני וחודר לעומק החניכיים ועל כן גם נעשה תחת הרדמה מקומית.

מי מבצע את הטיפול?

טיפול של הקצעת שורשים, המכונה גם גרידת חניכיים, מתבצע על ידי פריודונט, רופא המתמחה בטיפול במחלות חניכיים. הוא יורה על הטיפול בהתאם לחומרת הדלקת בחניכיים. לאחר מכן, במקרים רבים תבצע שיננית את טיפולי ההמשך. 

האם טיפול הקצעת שורשים/גרידת חניכיים כואב?

הטיפול מתבצע תחת הרדמה מקומית ועל כן לא תחושו בכאב במהלך הטיפול. יתכן ותחושו באי נוחות באזור הפה לאחר הטיפול.

טיפול בדלקת חניכיים

טיפול בדלקת חניכיים מתחלק לרוב למספר שלבים בהתאם לסוג וחומרת המחלה. רופא מומחה לחניכיים יחליט, בהתאם לבדיקות ולמידע שבפניו על דרך הטיפול המתאים לאותו מקרה. אורך הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המצב. כשמדובר בדלקת קלה באופן יחסי, ניתן לבצע את הניקוי בטיפול אחד, אך כאשר הדלקת במצב מתקדם יותר ומפושטת בכל אזורי הפה, יוקדשו לטיפול מספר מפגשים.

מה הם השלבים בהליך גרידת חניכיים?

השלב הראשון יכלול הסרה של רובד ואבנית מעל ומתחת לחניכיים (שמות נפוצים בשימוש: "הקצעת שורשים", "גרידת חניכיים", "ניקוי עמוק"). הטיפול מבוצע לרוב ב- 2-4 פגישות, תחת הרדמה מקומית ותוך שימוש במכשירים ידניים ומכשור אולטרא-סוני.

בנוסף, בשלב זה ניתנת למתרפא הדרכה קפדנית לצחצוח נכון ומוקדש זמן ומאמץ לטיפול בגורמי סיכון עיקריים נוספים כמו הפסקת עישון ואיזון סכרת לא מאוזנת.

לעיתים, כחלק מהשלב הלא כירורגי ובהתאם למצבו של המטופל יבחר הרופא לשלב אמצעים נוספים כמו תכשירים תרופתיים מקומיים (Periochip, Arestin) או אנטיביוטיקה סיסטמית (דרך הפה).

לאחר סיום השלב הראשון ותקופת המתנה של כחודשיים בממוצע, תבוצע בדיקת חניכיים נוספת שמטרתה הערכת המצב לאחר הטיפול וקביעת הצורך בטיפול נוסף/משלים.

האם יש תופעות לוואי לטיפול הקצעת שורשים?

בחלק מהמקרים מופיעה רגישות לקור שנובעת מהתכווצות החניכיים וחשיפת השורשים. לרוב התופעה חולפת או פוחתת משמעותית תוך מספר שבועות.

הטיפול אינו מלווה בכאב ולעיתים מופיעה רגישות קלה מהשיניים לאחר הטיפול  אשר חולפת לאחר מספר ימים.

הצלחת טיפול חניכיים לא כירורגי

הצלחתו של טיפול הקצעת שורשים תלויה הן במומחיות של הרופא המטפל אך גם בהקפדתו של המטופל על הנחיות ושמירה על היגיינת פה, כמו צחצוח שיניים, ביקור אצל השיננית וביקורת אצל הרופא המטפל. הקפדה מצדו של המטופל על כלל ההנחיות יתרמו להצלחת ההליך, להחלמת הדלקת ותימנע טיפולים מורכבים ולא נעימים בהמשך הדרך.

תפריט נגישות