ד"ר גיל סלוצקי
Search
Close this search box.

הארכת כותרת

הארכת כותרת​

הארכת כותרת היא פעולה ניתוחית נפוצה בחלל הפה המבוצעת על ידי רופא שיניים המתמחה בטיפולי חניכיים. המטרה של ניתוח זה היא להאריך את כותרת השן. ישנן סיבות שונות המצריכות את הארכת כותרות השן, חלקן אסתטיות ובמקרים אחרים מדובר בצורך בריאותי, למשל לצורך התקנת כתר בשן מסוימת. בין היתר, שברים בשורש השן או בכותרת, מחלת העששת ועוד. השימוש בהליך של הארכת כותרת מאפשר לשן להמשיך ולתפקד.

במקרים האחרים בהם מבוצע הליך של הארכת כותרת מבחינה אסתטית, הם כאשר כותרת השן של המטופל נראית קצרה ופוגמת במראה הפה. ניתוח של הארכת כותרת מסיבה אסתטית מבוצע בדרך כלל באזור השיניים הקדמיות העליונות. התוויה נוספת היא מתאר החניכיים שאינו אחיד, אשר גורם לכל שן להראות באורך שונה.

מהי הארכת כותרת בשן?

הארכת כותרת בשן (Crown Lengthening) היא הליך כירורגי דנטלי שכיח שמטרתו לחשוף חלקים של השן שנמצאים מתחת לשולי החניכיים.
ישנם שני מקרים עיקריים בהם תתבצע הארכת כותרת השן: אסתטיים, בריאותיים.

הארכת כותרת בשן לצרכים אסתטיים

במקרים בהם קו החניכיים גבוה מדי, כך שהשיניים נראות קצרות ביחס אליהן. במקרים אלו ניתן, לעיתים, להיעזר בהארכת כותרת. כלומר, הורדת עודף החניכיים ועיצוב מחדש של קו החניכיים, כך שהיחס בין השיניים לחניכיים יהיה הרמוני וסימטרי. במקרים אחרים, כאשר קו החניכיים אינו שווה, ניתן לתקן זאת באמצעות הארכת כותרת השן.

הארכת כותרת בשן לצרכים בריאותיים

הארכת כותרת במקרים שיש צורך בהתקנת כתר אחד או יותר, אך אין מספיק חומר שן לבצע את ההליך, כאשר במקביל אין רצון לעקור את השן. הארכת כותרת מאפשרת לחשוף חומר שן שנמצא מתחת לחניכיים ויאפשר, בהמשך, את התקנת הכתר או הכתרים.

הארכת כותרת דר גיל סלוצקי

ניתוח הארכת כותרת

הארכת כותרת היא פעולה כירורגית בחלל הפה, המבוצעת על יד פריודונט – מומחה לטיפולי חניכיים ומטרתה לחשוף חומר שן בריא הממוקם מתחת לחניכיים. פעולה זו מבוצעת כאשר מסיבות שונות יש צורך לבצע כתר בשן מסוימת אך אין מספיק חומר שן בריא בכותרת השן לאחיזה של הכתר.

הפעולה מתבצעת תחת הרדמה מקומית בדומה לביצוע טיפול שורש או עקירה. במהלך הפעולה  הרופא מבצע הסרה של רצועת חניכיים דקה המכסה את שאריות הכותרת ההרוסה וכן מעט מהעצם המכסה את שורש השן. בסיום הפעולה החניכיים נתפרים כך שהחלק של השורש שנחשף נמצא מעל שולי החניכיים והופך לחלק מהכותרת וכך מתקבלת כותרת ארוכה יותר. בסופו של ההליך תופרים את החניכיים במיקום החדש. 

ניתוח הארכת כותרת שן הוא ניתוח פשוט ולא מסובך. אורכו של הניתוח תלוי במספר השיניים שיש לחשוף.

הארכת כותרת – החלמה

ניתוח הארכת כותרת נחשב להליך שההחלמה ממנו היא מהירה, כאשר תופעות הלוואי, כמו כאבים או נפיחות, קלות וחולפות במהרה. יחד עם זאת, לאחר ביצוע הניתוח יש להמתין מספר שבועות בטרם המעבר לשלב השיקומי והתקנת הכתרים. תקופת ההמתנה המינימאלית היא של כשישה שבועות, ובמקרים מסוימים יהיה צורך להמתין גם כשלושה חודשים, בהתאם למצב, וזאת עד שמומחה החניכיים יקבע כי קו החניכיים התייצב. 

לאחר הניתוח חשוב להקפיד על הנחיות הרופא המטפל על מנת להגיע להחלמה מלאה, להקפיד על היגיינת פה, צחצוח עדין ושימוש בחוט דנטלי אך לא באזור המנותח.  מיד לאחר תום הטיפול, יתכן והמטופל יחוש בנפיחות, אי נוחות ואף דימום קל. בנוסף, מטופלים עלולים לחוות רגישות זמנית בחניכיים ובשיניים, בעיקר לקור. לרוב, תופעות הלוואי של הטיפול, הכוללות כאב ונפיחות קלים, מופיעות בעיקר בימים הראשונים שלאחר הטיפול וסיבוכים ארוכי טווח הינם נדירים. 

הרופא המטפל יבצע מעקב אחר התקדמות הריפוי ויסיר תפרים במידת הצורך. לאחר מספר שבועות הרופא המשקם יתאים את הכתר הזמני למיקום החדש של שולי החניכיים.

הארכת כותרת - זמן החלמה

חשוב לזכור כי גם לאחר ניתוח, החניכיים ממשיכים לעבור שינויים ועל כן יש צורך להמתין גם אחרי ההחלמה הראשונית. במידה והליך השיקומי יבוצע בטרם ריפוי מלא של החניכיים, הדבר עלול לגרום לנזק ואף לנסיגה נוספת של החניכיים.

הוראות לאחר ניתוח הארכת כותרת

לאחר הניתוח חשוב להקפיד על הנחיות הרופא המטפל על מנת להגיע להחלמה מלאה. מיד לאחר תום הטיפול, יתכן והמטופל יחוש בנפיחות, אי נוחות ואף דימום קל. בנוסף, מטופלים עלולים לחוות רגישות זמנית בחניכיים ובשיניים, בעיקר לקור. לרוב, תופעות הלוואי של הטיפול, הכוללות כאב ונפיחות קלים, מופיעות בעיקר בימים הראשונים שלאחר הטיפול וסיבוכים ארוכי טווח הינם נדירים.
ביממה הראשונה לאחר ניתוח הארכת כותרת קיימות מגבלות של שתייה, אוכל והימנעות מצחצוח שיניים כדי שלא לגרום לדימום. בהמשך, יש לשטוף את הפה ולהימנע מצחצוח באזור המנותח. במרבית המקרים אין צורך בנטילת אנטיביוטיקה.
הליך ההחלמה המלא צפוי להימשך מספר שבועות, במסגרתן יש למלא אחר הנחיות הרופא המטפל, להקפיד על היגיינת פה, צחצוח עדין ושימוש בחוט דנטלי אך לא באזור המנותח.
הרופא המטפל יבצע מעקב אחר התקדמות הריפוי ויסיר תפרים במידת הצורך. לאחר מספר שבועות הרופא המשקם יתאים את הכתר הזמני למיקום החדש של שולי החניכיים.

ניתוח הארכת כותרת סיכונים

בניתוח הארכת כותרת, כמו בכל הליך כירורגי, ישנם סיכונים פוטנציאליים, ובין השאר חשש מפני זיהום או דלקת. מדובר בסיכונים די חריגים ושאינם שכיחים. הם מצריכים הקפדה על היגיינה וסטריליזציה מצדו של הצוות המטפל. במקרים מסוימים ייתכן דימום או נזק לשיניים סמוכות כתוצאה מההליך, ועל כן, ישנה חשיבות לפנייה לרופא מומחה למחלות חניכיים לביצוע הליך ניתוחי זה.

הארכת כותרת - מחיר

מחירו של ניתוח הארכת כותרת משתנה בהתאם לנסיבות המקרה. בין היתר, תלוי המחיר בכמות השיניים המעורבות ובכמה מהן יש לבצע הארכת כותרת. ככל שיש לבצע את ההליך בשיניים רבות יותר, כך גם המחיר צפוי להשתנות בהתאם.

ד"ר גיל סלוצקי – מומחה לרפואת חניכיים

ד"ר סלוצקי הוא רופא שיניים מזה 18 שנה ומומחה לפריודונטיה מזה 11 שנים.
תחומי העיסוק עיקריים של ד"ר סלוצקי הם: טיפול במחלות חניכיים, ניתוחי חניכיים רגנרטיביים, ניתוחי חניכיים אסתטיים, התקנת שתלים דנטלים וניתוחים מורכבים לבניית רכסים (השתלות עצם) לצורך התקנת שתלים דנטלים.
בנוסף לעבודתו במרפאה, ד"ר סלוצקי מרצה במחלקה לפריודונטיה בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב, אחראי על הדרכת סטודנטים ומתמחים ועוסק במחקר ופרסם שורה של מחקרים בכתבי עת מקצועיים.
ניתוחי הארכת כותרת מתבצעים במרפאתו של ד"ר סלוצקי בתל אביב באופן תדיר ובהצלחה גדולה.
מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לסייע לכם

תפריט נגישות