ד"ר גיל סלוצקי

איך נוצרת דלקת חניכיים?

דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) נחשבת למחלת החניכיים הנפוצה ביותר, העלולה להופיע בכל גיל. הזנחה של מחלת החניכיים עלולה להוביל להחמרתה ולהפיכתה למחלת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס). במצבים מסוג זה מדובר על נזק למנגנוני האחיזה של השן, דבר שעלול להוביל לנסיגת חניכיים, מראה של שיניים ארוכות ולא אסתטיות ואף איבוד השיניים. לכן חשוב להכיר את כל הגורמים להיווצרות של דלקות חניכיים ולהימנע מהם ככל הניתן. במידה ואתם סובלים מדלקת חניכיים, חשוב לא לזלזל במצב אלא לפנות לרופא שיניים שמתחה בתחום.

מה חשוב לדעת לגבי היווצרות של דלקת חניכיים?

רוב האנשים יסבלו במהלך חייהם מדלקת חניכיים ברמה מסוימת, מאחר ומדובר על אחת המחלות הנפוצות ביותר. הרוב יסבלו מדלקת חניכיים קלה, אך בחלק מהמקרים הדלקת עלולה להחמיר ולגרום לנזק בלתי הפיך. לכן חשוב להכיר את כל הגורמים לדלקת חניכיים ואת הנורות האדומות, שאמורות להפנות אתכם לתור הקרוב ביותר לרופא שמתמחה בתחום. כדאי לזכור כי הדרך היעילה ביותר למנוע דלקת חניכיים, היא להקפיד על צחצוח נכון של השיניים ולשמור על היגיינת הפה. מומלץ להשתמש בחוט דנטלי ומי פה, על מנת להסיר את רובד החיידקים שצמוד לשיניים והוא הגורם להיווצרות דלקת החניכיים. לכן יש צורך לבקר קבוע אצל רופא השיניים והשיננית, על מנת לעקוב אחר המצב ולהקפיד על הסרת רובד החיידקים(הפלאק) והאבנית בצורה מקצועית. מעבר לכך, רופא השיניים יספק לכם הדרכה לגבי צחצוח נכון של השיניים, מאחר וצחצוח אגרסיבי עלול להיות לא יעיל במניעת דלת חניכיים ואף לגרום לנסיגת חניכיים.

דלקת חניכיים – כל הנקודות שחשוב לדעת בנושא

השכיחות של דלקות חניכיים (ג'ינג'יביטיס) גבוהה בכל הגילאים אך ככל שמתבגרים כך עולה הסיכון שתתפתח גם מחלת חניכיים יותר מתקדמת (פריודונטיטיס). כמו כן, ישנם גורמים נוספים שמגבירים את הסיכון להופעת הדלקת, כגון לחץ נפשי, הריון, עישון ואי שמירה על היגיינת הפה. בנוסף, חלק מהמחלות והתרופות מגבירות את הסיכון לפתח דלקת חניכיים, כגון סכרת, תרופות להורדת לחץ דם ועוד. מחלת חניכיים (פריודונטיטיס) אינה שכיחה בילדים, אך במידה והיא מופיעה, ייתכן כי מדובר על תסמין של מחלה כרונית, כגון בעיות בתפקוד כדוריות הדם הלבנות. תסמיני הדלקת כוללים דימום בזמן צחצוח, חניכיים אדומות ונפוחות, ריח רע מהפה ועם הזמן וההזנחה, עלולים להגיע למצב של שיניים לא יציבות ואף איבוד השיניים. לכן חשוב להקפיד על היגיינת הפה ולהגיע לבדיקות תקופתיות וניקוי אבן אצל רופא השיניים, על מנת לאבחן בזמן דלקות חניכיים והתפתחות של כיסי חניכיים או נסיגת חניכיים. 

אנו במרפאה של ד"ר סלוצקי נשמח לספק לכם את כל המידע והטיפול הנחוץ עבור דלקת חניכיים. ד"ר סלוצקי הינו מומחה לפריודונטיה ומשמש כחבר סגל בכיר במחלקה לפריודונטיה והשתלות דנטליות מבית הספר לרפואת שיניים באונ' ת"א ובעל וותק וניסיון של שנים בתחום. נשמח לייעץ ולספק לכם את הטיפול האפקטיבי ביותר. צרו קשר!

איך נוצרת דלקת חניכיים?

תפריט נגישות