ד"ר גיל סלוצקי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ניתוח חניכיים

באיזה מקרים צריך לעשות ניתוח בחניכיים?

לרוב הדרך המקובלת לטיפול במחלת חניכיים תהיה באמצעות טיפול שאינו כירורגי. אך לעיתים, במקרים קשים ניתוח חניכיים ייתן את התוצאה הרצויה והמיטבית. אך חשוב לזכור כי כל טיפול מחייב המשך שמירה על היגיינת פה מוקפדת, אחרת התופעות הקשות עשויות לחזור על עצמן.
כפי שצוין, ניתוח בחניכיים הוא לא הדבר הראשון בו יבחר המומחה כאשר יגלה כי יש בעיות באזור החניכיים, הם נעשים רק במצב בו הדלקת נותרה בעודנה למרות הטיפול הרגיל ואף התדרדרה עוד יותר למרות הטיפול.

קיימים סוגים שונים של ניתוחי חניכיים ורופא שיניים מומחה הוא זה שצריך להתאים את הטיפול לסוג הבעיה שקיימת בשניים. בעיות השניים מגוונות וכן תנאי הפציינט שונים מאחד לשני ולכן ההתאמה המקצועית היא חיונית על מנת למקסם את הטיפול ולהביא את התוצאה המיטבית לטווח ארוך.

ניתוח חניכיים

טיפול חניכיים כירורגי

סוג טיפול זה יבוצע כטיפול משלים לטיפול לא כירורגי במצבים בהם עדיין נותרו מוקדים של מחלת חניכיים פעילה ורק לאחר שמוצה שלב הטיפול הלא כירורגי. הניתוח מבוצע תחת הרדמה מקומית, כאשר במידה וישנם מספר אזורים הדורשים טיפול יבוצע הטיפול הכירורגי בקבוצת שיניים מצומצמת בכל פגישה.

תנאי סף להצלחת טיפול זה הינו היגיינה אוראלית מעולה, הפסקת עישון וסכרת מאוזנת. במתרפאים אשר לא עומדים בתנאי סף אלה יש סבירות גבוהה כי תוצאות הטיפול יהיו חלקיות וקצרות טווח. כיום ישנה מודעות הולכת וגוברת לתחום של שמירה על חניכיים בריאות. עם זאת, עדיין, אנשים רבים נאלצים לעבור ניתוחי חניכיים כתוצאה ממחלת חניכיים מתקדמת. חשוב לעבור את הניתוח במרפאה מקצועית ואמינה המתמחה בתחום, מאחר וזוהי הדרך היחידה להבטיח לעצמכם את התוצאה האיכותית והמקצועית ביותר.

ניתוחי חניכיים – היבטים חשובים שכדאי להכיר

קודם כל, חשוב להבין כי ניתוח חניכיים יבוצע כטיפול משלים לטיפול לא כירורגי במצבים בהם עדיין נותרו מוקדים של מחלת חניכיים פעילה ורק לאחר שמוצה השלב של טיפול חניכיים לא כירורגי.

יש לזכור כי ניתוח כירורגי כולל יותר סיכונים ותופעות לוואי מטיפול לא כירורגי, לכן נהוג לדחות את הניתוח לשלב שבו אין שום ברירה אחרת. הניתוחי חניכיים נועדו לטפל במחלת חניכיים שלא הגיבה לטיפולים אחרים.

המחלה נגרמת כתוצאה מזיהום חיידקי, המתרכז ברקמות הסובבות את השן ותומכות בה. הדלקת מתחילה מרובד החיידקים המצוי על השן וגורם לדלקת בחניכיים. דלקת לא מטופלת עלולה להרוס את הרקמות התומכות בשן, דבר שיגרום להיווצרות "כיסים", המהווים רווחים בין השיניים לבין מנגנון התמיכה שלהן.

בסופו של דבר, הדלקת תגרום להרס העצם שתומכת בשן ולחשיפה של שורש השן. במקרים בהם הטיפולים השמרניים אינם מועילים, יהיה צורך לבצע ניתוח חניכיים, לצורך צמצום הכיסים ובמידת האפשר שחזור רקמות התמיכה של השן. 

ישנם שני סוגים עיקריים של ניתוחי חניכיים:

 ניתוח חניכיים לצמצום כיסים וניתוח חניכיים רגנרטיבי עליהם נרחיב כאן

ניתוח חניכיים לצמצום כיסים

ניתוח אשר בו מוסרת רקמה רכה סביב השיניים בכדי לצמצם את עומק כיס החניכיים ו/או לשפר את מתאר החניכיים במקרים בהם יש עודף של רקמת חניכיים.

תופעת לוואי שכיחה של ניתוח זה היא לרוב פגיעה אסתטית עקב מראה של "שיניים ארוכות" ורגישות לקור או חום מהשורשים החשופים.

כיום, ניתוח לצמצום כיסים פחות נפוץ עקב התוצאות הטובות שניתן לקבל באמצעות טיפול לא כירורגי ובמידת הצורך באמצעות טיפולים כירורגיים מתקדמים יותר (ניתוחי חניכיים רגנרטיביים זעיר פולשניים) והאינדיקציה לשימוש בניתוחים אלה הצטמצמה משמעותית.

ניתוח חניכיים רגנרטיבי

ניתוח אשר נועד לטפל בפגמים בעצם וסביב השן אשר נוצרו עקב מחלת החניכיים ולא ניתן לטפל בהם באמצעות טיפול לא כירורגי בלבד.

מטרת ניתוח חניכיים רגנרטיבי היא קבלת גישה אל אזור השן והעצם שמתחת לחניכיים, סילוק הרקמה הדלקתית, ניקוי פני השטח של שורש השן והנחת חומרים אשר יעודדו בנייה מחדש של רקמת תאחיזה של השן ועצם. בתחום החומרים עומדות בפני הרופא שתי אפשרויות. האחת כוללת שימוש בממברנה מיוחדת שלרוב עשויה מקולגן ומטרתה להפריד את הפגם בעצם מהחניכיים וכך לעודד יצירת עצם חדשה. האפשרות השנייה היא שימוש בתכשיר המכיל חלבונים מיוחדים אשר נצמדים לפני שטח השורש ומעודדים יצירת רקמת תמיכה חדשה לשן ועצם (Emdogain®)

הגישה המתקדמת לביצוע ניתוח מסוג זה נקראת הגישה המיקרוכירורגית או זעיר פולשנית. בגישה זו מבוצע הניתוח, כל פעם באזור מצומצם, באמצעות משקפי הגדלה או מיקרוסקופ טיפולי ותוך שימוש בכלים מיקרו-כירורגים במטרה להגדיל את סיכויי הצלחת הטיפול ולהקטין את תופעות הלוואי של הטיפול הכירורגי ובעיקר את נסיגת החניכיים והפגיעה האסתטית.

באיזה מקרים צריך לעשות ניתוח בחניכיים?

הערכה לפני ניתוח: רופא השיניים או רופא החניכיים יבצעו בדיקה מקיפה, שצפויה לכלול צילומי רנטגן ומדידות של כיסי החניכיים, על מנת להעריך את היקף מחלת החניכיים ולקבוע את גישת הטיפול המתאימה. בשיחה עם המטופל הוא יקבל הסבר על ההליך, תוך פירוט הסיכונים הפוטנציאליים, היתרונות והתוצאות הצפויות.

  • הרדמה: לפני תחילת הניתוח, תתבצע הרדמה מקומית כדי להקהות את האזור המטופל. במידה וישנם מספר אזורים הדורשים טיפול יבוצע הטיפול הכירורגי בקבוצת שיניים מצומצמת בכל פגישה. תנאי סף להצלחת טיפול זה הינו היגיינה אוראלית מעולה, הפסקת עישון וסכרת מאוזנת. במתרפאים אשר לא עומדים בתנאי סף אלה יש סבירות גבוהה כי תוצאות הטיפול יהיו חלקיות וקצרות טווח.
  • חתכים ויצירת דש: רופא השיניים או החניכיים יבצעו חתכים קטנים ברקמת החניכיים ליד השיניים הפגועות כדי ליצור "דש". דש זה מאפשר גישה למבנים הבסיסיים לניקוי וטיפול יסודיים.
  • ניקוי וטיפול: לאחר יצירת הדש, רופא השיניים או רופא החניכיים יסיר רובד, אבנית ורקמות נגועות משורשי השן ומהאזורים שמסביב. הם עשויים גם לבצע הליכים לטיפול בפגמים בעצמות או לקדם התחדשות רקמות, כגון השתלת עצם או התחדשות רקמה מונחית.
  • סגירת דש: לאחר ניקוי וטיפול, הדש ממוקם מחדש ונתפר בחזרה למקומו על מנת שיחלים בצורה תקינה. במקרים מסוימים, ניתן להניח חבישה או חפיסת חניכיים מעל מקום הניתוח כדי להגן עליו בשלב הריפוי הראשוני.

תופעות לוואי וסיכונים

  • הטיפול עצמו אינו מלווה בכאב. לאחר הטיפול ייתכן כאב מאזור הניתוח בימים הראשונים ונפיחות שתגיע לשיאה לאחר 48-72 שעות ממועד הטיפול.
  • בחלק מהמקרים מופיעה רגישות לקור שנובעת מהתכווצות החניכיים וחשיפת השורשים. לרוב התופעה חולפת או פוחתת משמעותית תוך מספר שבועות.
  • נסיגת חניכיים וחשיפת שורשים ("מראה של שיניים ארוכות") היא תופעת לוואי שמופיעה אצל חלק מהמטופלים ויותר בניתוח חניכיים לצמצום כיסים

מה מעולם לא סיפרו לכם על ניתוחי חניכיים?

ברוב המקרים ניתוחי חניכיים מתבצעים בהרדמה מקומית, כאשר במידה וישנם מספר אזורים הדורשים טיפול יבוצע טיפול חניכיים כירורגי בקבוצת שיניים מצומצמת בכל פגישה. במקרים של מטופלים עם חרדה, ניתן לבצע את הניתוח תחת סדציה או בהרדמה כללית. הניתוח חייב להתבצע על ידי רופא שיניים, שהינו מומחה לחניכיים, תוך כדי הקפדה על תנאים סטריליים. תנאי סף להצלחת טיפול זה הינו היגיינה אוראלית מעולה, הפסקת עישון וסכרת מאוזנת.

ניתוחי חניכיים במרפאתו של ד''ר גיל סלוצקי

ד"ר סלוצקי הוא מומחה בטיפולי חניכיים והשתלות דנטליות. במרפאה מבוצעים ניתוחי חניכיים בסטנדרטים הגבוהים ביותר. אנו מספקים את הטיפול היעיל והמתקדם ביותר בתחום של טיפול במחלות חניכיים, ניתוחי חניכיים אסתטיים ורגנרטיביים ונשמח לספק לכם ייעוץ ללא התחייבות, על מנת לאפשר לכם לקבל את כל המידע הנחוץ בתחום.

אנו במרפאה של ד"ר גיל סלוצקי נשמח לייעץ לכם לגבי ניתוחי חניכיים ולהבטיח לכם את הטיפול המתקדם והיעיל ביותר. לתיאום תור לייעוץ ללא התחייבות, 

צרו קשר 

תפריט נגישות