ד"ר גיל סלוצקי

דלקות חניכיים: התמודדות, מניעה וטיפול

דלקות חניכיים נחשבות למחלות חניכיים נפוצות יחסית, הפוגעות ברקמת החניכיים ובתמיכת העצם של השיניים. הזנחת מצב החניכיים תוביל בסופו של דבר לפגיעה ביציבות השיניים, דבר שיתבטא בשיניים פחות יציבות, המאבדות מהאחיזה שלהן בלסת ובסופו של דבר עלולות להוביל למצב של איבוד השיניים. הטיפול היעיל ביותר בדלקות חניכיים הוא מניעה, מאחר ובאמצעות הקפדה על היגיינת הפה, שימוש בחוט דנטלי וצחצוח נכון ומדויק של השיניים, ניתן להסיר את רובד החיידקים הנצמד לשן ולמנוע מראש את התפתחות דלקת החניכיים.

דלקות חניכיים – התמודדות ומניעה

קודם כל, חשוב להבין כי דלקות חניכיים נוצרות כתוצאה מפעילות של רובד החיידקים הצמוד לשיניים. באמצעות הקפדה על צחצוח שיניים נכון, ניתן להסיר את החיידקים ולמנוע את התפתחות הדלקת. אך חשוב להדגיש כי הצחצוח חייב להיות מדויק ועדין, מאחר וצחצוח אגרסיבי עלול להיות לא יעיל במניעת הדלקת ואף להוביל לנסיגת חניכיים, כתוצאה מהפגיעה ברקמת החניכיים. מי שאינו מקפיד על צחצוח שיניים והיגיינת הפה, עלול לסבול מדלקת חניכיים קלה, שנוטה להחמיר ללא טיפול מתאים. דלקת החניכיים מתבטאת בדימום, נפיחות, אדמומיות וכאב. בהמשך, נוצרת נסיגת חניכיים, החושפת את שורשי השיניים ומובילה בין היתר למראה לא אסתטי של שיניים ארוכות. כמו כן, הדבר גורם לאיבוד האחיזה של השיניים ועם הזמן לאיבוד השיניים עצמן. מחלת חניכיים נפוצה במיוחד מעל גיל 35, אך גם צעירים רבים סובלים מדלקות חניכיים, שעלולות להחמיר ולגרום להיווצרות של כיסים דלקתיים. לכן חשוב להקפיד על צחצוח נכון של השיניים וביקור קבוע אצל רופא השיניים והשיננית, על מנת לטפל בדלקות החניכיים בזמן ואף למנוע את היווצרותן.
 

דלקות חניכיים – טיפול

טיפול מקצועי בדלקות חניכיים מצריך התערבות של רופא שיניים שמתמחה בתחום, מאחר ולא כל רופאי השיניים מכירים את כל הניואנסים וכל דרכי הטיפול המתקדמות ביותר, לצורך טיפול יעיל ומהיר בדלקות חניכיים. רק מומחה לפריודונטיה יוכל להציע לכם תכנית טיפול מותאמת אישית, שתבטיח לכם טיפול יעיל במצב. הטיפולים הפשוטים יותר כוללים הסרת אבנית או "ניקוי עמוק", שנועד לטפל בכיסים הדלקתיים שנוצרים בחניכיים, כתוצאה מהזנחת הדלקת. בחלק מהמקרים יהיה צורך ליטול אנטיביוטיקה. הטיפול נועד לסלק את רובד החיידקים ולאפשר היצמדות מחודשת של החניכיים לשיניים. במקרים חמורים יותר, בהם הניקוי העמוק והאנטיביוטיקה אינם עוזרים, יהיה צורך בהליך כירורגי. הליך זה כולל טיפול לצמצום כיסים, באמצעות הסרת הרקמה הרכה סביב השיניים, במטרה לצמצם את עומק הכיסים. אופציה אחרת היא ניתוח חניכיים רגנרטיבי, הכולל הסרת הרקמה הדלקתית, ניקוי פני השטח של שורש השן ועידוד בניית רקמות חדשות, לצורך שיפור התאחיזה של השן.

אנו במרפאה של ד"ר סלוצקי נשמח לסייע לכם למנוע ולטפל בדלקות חניכיים, במטרה לשמור על בריאות השיניים והחניכיים ולשפר את איכות החיים שלכם. ד"ר סלוצקי הינו מומחה לפריודונטיה והוא מספק טיפולים מתקדמים ויעילים במחלות חניכיים. צרו קשר בהקדם!

דלקות חניכיים: התמודדות, מניעה וטיפול

תפריט נגישות