ד"ר גיל סלוצקי

באילו מקרים צריך לעשות ניתוח בחניכיים?

מחלות חניכיים עשויות להידרדר ולפגוע בעצם התומכת בשן. במקרים אילו ניתוח חניכיים עשוי להציל את העצם ואת השיניים המחוברות אליה.

מחלת חניכיים מתפתחת בעקבות תהליכים זיהומיים המשפיעים על החניכיים ועל הרקמות המקיפות את השיניים.  בשלב מוקדם מתפתחת דלקת חניכיים והנזק קטן וניתן לטפל בו בקלות וביעילות, החניכיים מתנפחים, מופיעה אדמומיות ואף דימום קל ורופא שיניים יוכל לסייע בניתנת פתרון לבעיה.

בשלבים מתקדמים של המחלה מתפתחת דלקת חניכיים קשה וכרונית, הנקראת גם דלקת מסב השן, וכתוצאה ממנה נגרם נזק לחניכיים ולכל המערכת התומכת בשן. אז מתרחשת גם תופעה של נסיגת חניכיים הגורמת לנזק אף ללסתות והשיניים עשויות להשתחרר מאחיזתן בלסת.  

גורמים למחלות חניכים

הסיבה הראשונה היא חוסר בהיגיינת הפה ובתחזוקת השיניים אבל נראה כי גורמים תורשתיים וגנטיים אף הם בעלי השפעה משמעותית להעלות את רמת הסיכון להופעת מחלות חניכיים. 
החיבור שנוצר בין הזיהום החיצוני הנובע משכבת הפלאק לדלקת מביא לחבלה משמעותית ברקמה שנמצאת באזור השן, כך קורה שמתפתחים רווחים בין החניכיים לשן וככל שחולף הזמן התמיכה של
השן נחלשת והמרווחים נעשים משמעותיים יותר. 
במקרה בו המחלה איננה מטופלת כראוי תפקודי השן נחלשים. ועשויים להגיע למצב בו השן מזהמת את סביבתה ונאלצים לעקור אותה. העובדה כי יש פגיעה משמעותית בשן ובחניכיים מעידה על כך שמערכת החיסון הטבעית של האדם לוחמת בהגנה על חלל הפה וחלקיו. 

תסמינים למחלות חניכיים

בראשיתה של הבעיה, ניתן להבחין באדמומיות או דימום מהחניכיים בכל עת שהם באים לידי גירוי אפילו בשל ניקיון טבעי של צחצוח וכדומה. נפיחות באזור החניכיים, ריחות לא נעימים מהפה, תופעה של נסיגת חניכיים וכדומה.
אנשים נוטים להתייחס לתופעות שצוינו לעיל. כאל משהו חולף היות והם לא מטרידים באופן מיוחד מדימומים מאזור הפה וכן מעוד תופעות שעשויות לסמן על תחילתו של התהליך.

באיזה מקרים צריך לעשות ניתוח בחניכיים?

לרוב הדרך המקובלת לטיפול במחלת חניכיים תהיה באמצעות טיפול שאינו כירורגי. אך לעיתים, במקרים קשים ניתוח חניכיים ייתן את התוצאה הרצויה והמיטבית. אך חשוב לזכור כי כל טיפול מחייב המשך שמירה על היגיינת פה מוקפדת, אחרת התופעות הקשות עשויות לחזור על עצמן.  
כפי שצוין, ניתוח בחניכיים הוא לא הדבר הראשון בו יבחר המומחה כאשר יגלה כי יש בעיות באזור החניכיים, הם נעשים רק במצב בו הדלקת נותרה בעודנה למרות הטיפול הרגיל ואף התדרדרה עוד
יותר למרות הטיפול.

קיימים סוגים שונים של ניתוחי חניכיים ורופא שיניים מומחה הוא זה שצריך להתאים את הטיפול לסוג הבעיה שקיימת בשניים. בעיות השניים מגוונות וכן תנאי הפציינט שונים מאחד לשני ולכן ההתאמה המקצועית היא חיונית על מנת למקסם את הטיפול ולהביא את התוצאה המיטבית לטווח ארוך. 
באיזה מקרים צריך לעשות ניתוח בחניכיים?

תפריט נגישות